Wszyscy posiadacze samochodów ze stalowymi felgami doskonale wiedzą, że mają one tendencję do korodowania. Powierzchowne ogniska rdzy co prawda nie wykluczają felg z dalszej eksploatacji, ale istnieje kilka tanich sposobów na ich skuteczną regenerację.
Mechaniczne uszkodzenia felg powstałe w wyniku napotkania na dziurę w jezdni czy też uderzenia w krawężnik są w stanie doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej powłoki felgi. Osłabione felgi są łatwiejszym celem ataku ognisk rdzy, która w naszym dosyć wilgotnym klimacie rozwija się w piorunującym tempie. Niektórzy kierowcy nawet nie zorientują się, gdy ich stalowe felgi w pełni pokryją się rdzawą powłoką.
Nie da się ukryć, że felgi są jednymi z głównych części samochodowych mających bezpośredni wpływ na wygląd samochodu. Nikt nie lubi zardzewiałych czy brudnych felg, które negatywnie wpływają na wizerunek naszego auta. Wielu kierowców nawet podczas wyboru nowych klocków samochodowych dla swojego samochodu zwraca uwagę na to, aby te mało pyliły i w ograniczonym stopniu brudziły felgi. O ile zdecydowaną większość zabrudzeń można zwyczajnie usunąć, o tyle jest to o wiele trudniejsze zadanie w przypadku rdzy. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, dzięki którym nie będziemy musieli wybierać się do sklepu po nowe felgi samochodowe jednocześnie przywracając naszym felgom dawny blask.
Osoby obeznane w temacie na cały zabieg będą potrzebowały dwóch dni. Regenerację felg najkorzystniej jest przeprowadzać w okresie wiosennym lub letnim, gdy zabieg będzie można przeprowadzić na świeżym powietrzu. Do przeprowadzenia zabiegu regeneracji będziemy potrzebowali przede wszystkim farby w aerozolu o kolorze posiadanych felg. Nie zapomnijmy również o zaopatrzeniu się w podkładową farbę do metalu, bezbarwny lakier w spray'u, papier ścierny, rozpuszczalnik oraz drucianą końcówkę na wiertarkę. Łączny koszt tych wszystkich akcesoriów nie powinien przekroczyć 100 zł.
Regenerację felg należy rozpocząć od ich dokładnego umycia. Gdy upewnimy się, że felgi są suche powinniśmy dokładnie zeszlifować ich powierzchnię usuwając tym samym zarówno starą farbę jak i wszelkie ogniska rdzy. W dalszej kolejności należy ponownie dokładnie umyć felgi i odtłuścić je rozpuszczalnikiem. Dopiero wtedy możemy nałożyć na felgi warstwę podkładu, a po około dwóch godzinach warstwę lub dwie warstwy właściwej farby, którą wybraliśmy. Po kolejnych dwóch godzinach na felgi nakładamy warstwę bezbarwną i zostawiamy do wyschnięcia na około dobę. Przy wykonywaniu tego zabiegu warto zatroszczyć się o zdjęcie opon z felg, co w dużej mierze ułatwi nam wykonywanie całego zadania.
Autor: AutoParto.pl
lista poradników